fbpx

Nikotino keliami pavojai

Apie nikotiną ir jo žalą ne tik žmogaus organizmui, bet ir visai gyvenimo kokybei yra rašoma ir kalbama gana daug. Tačiau ar visi į tai įsiklauso ir supranta? Nikotinas iš tiesų priskiriamas narkotinių medžiagų grupei, jis išsiskiria rūkymo metu ir žmogui sukelia labai greitą priklausomybę (pripratimą). Maža to, įvairūs nikotino pakaitalai šiuo metu yra labiausiai paplitę nereceptiniai produktai, kurie vartojami norint mesti rūkyti.

Deja, retai susimąstoma, kad produktai, savo sudėtyje turintys nikotino, taip pat gali sukelti priklausomybę. Būtent dėl šios priežasties priklausomybės ligų specialistai vis dažniau teigia, kad priklausomybė nikotinui tolygi alkoholizmui ar kitoms priklausomybėms nuo cheminių medžiagų, kuomet veikiami tie patys smegenų centrai, atsakingi už malonumą. Skirtumas tarp priklausomybės nuo nikotino ir kitų minėtų medžiagų tik toks, kad nikotinas gaunamas labai mažomis dozėmis, kurių poveikis itin greitai praeina ir organizmui jo norisi dar.

Nikotinas – stiprus narkotikas, nuodingas ir priklausomybę keliantis alkaloidas. Jei vis dar tuo abejojate, vertėtų žinoti, kad dėl savo savybių, tabako ir nikotino pakaitalai, gali būti naudojami kaip insekticidas, t. y. priemonė vabzdžiams naikinti.

Nikotino žala kūnui

Nikotinas yra neurotoksinas – medžiaga, veikianti nervų ląsteles. Nikotino vartojimas sukelia ligų ir sveikatos sutrikimų: padidėjusį širdies susitraukimų dažnį, padidėjusį kraujospūdį, neigiamai paveiktas išorines kraujagysles ir arterijas. Be to, padidėja diabeto vystymosi rizika, sutrinka endotelio ląstelių funkcija kraujagyslėse. Vartojant nikotiną, širdies veikla yra itin įtempta, todėl  stipriai padidėja ir širdies smūgio pavojus.

Kadangi nikotinas kuria toleranciją toksinėms priemonėms, reikalingos vis didesnės jo dozės, kurios patenkintų priklausomybės poreikius. Vertėtų akcentuoti, kad nikotino priklausomybė – tai stiprus pokytis centrinėje nervų sistemoje, kuris labiausiai pasireiškia tuomet, kai žmogus nustoja rūkyti. Atsižvelgiant į įvairius mokslinius ir klinikinius tyrimus, nikotino priklausomybė yra panaši į priklausomybes kitoms cheminėms  medžiagoms, todėl jos atsikratyti yra sudėtinga, nes galimi nikotino sukelti fiziniai abstinencijos reiškiniai prilygsta heroino (narkotiko) abstinencijai.
 
Atkreipiamas dėmesys į tai, kad pagal tarptautinę klasifikaciją, nikotino priklausomybė atitinka cheminės priklausomybės kriterijus. Jaunų žmonių smegenų veiklai nikotino poveikis yra ypač reikšmingas ir vystosi labai greitai. Reikėtų žinoti, kad cigarečių sudėtyje yra ne tik nikotino, snuso, bet ir kitų medžiagų, kurios turi įtakos priklausomybės vystymuisi.

 

Nikotino toksiškumas

Vartojant dideliais kiekiais, nikotinas paralyžuoja nervų sistemą ir gali sukelti apsinuodijimą. Vaikai, surūkę vieną cigaretę, gali patirti nikotino apsinuodijimą. Kitose šalyse (pavyzdžiui, JAV) yra atlikta nemažai tyrimų, kurių rezultatai parodė, jog beveik 30 proc. jaunų žmonių, surūkiusių 3 cigaretes, praranda kontrolės požymius, o 45 proc. apklaustųjų, surūkiusių 5–9 cigaretes, apskitai praranda rūkymo kontrolę.

Taip pat yra užfiksuota atvejų, kai skystis, naudojamas elektroninėms cigaretėms, sukelia mirtiną apsinuodijimą. Net suaugusiems asmenims, 60 mg nikotino absorbcija organizme gali būti mirtina dozė, ypač tiems, kurie anksčiau nikotino nevartojo.

Nikotinas, naudojamas tabako ir ir jo pakaitalų gamyboje

Didžiausia nikotino koncentracija yra tabako gaminiuose, pavyzdžiui, cigaretėse ir elektroninėse cigaretėse. Tiesa, nikotino kiekis elektroninėse cigaretėse gali skirtis. Palyginimui pateikiamas pavyzdys: buvo ištirta 11 produktų, kuriuose nikotino kiekis svyravo nuo 0 iki 35 mikrogramų nikotino, gaunamo su vienu įkvėpimu. Rūkant cigaretes, kiekvienas įkvėpimas apima nuo 152 iki 193 mikrogramų nikotino. Kitaip tariant, penkių elektroninių cigarečių įkvėpimas yra tolygus vienos įprastos cigaretės įkvėpimui, pagal nikotino kiekį. Pastebėta, kad elektroninių cigarečių vartotojai pasižymi vienodai rimtais nikotino priklausomybės simptomais, kaip ir rūkantys įprastas cigaretes.

Nikotino pakaitalų produktai irgi kelia priklausomybę, nes juose taip pat yra nikotino. Reikėtų visada atminti, kad nikotinas, gaunamas rūkymo proceso metu, ypač pavojingas ir itin greitai sukelia priklausomybę.

 

Šaltiniai:


http://www.thl.fi/fi/web/alkoholi-tupakka-ja-riippuvuudet/tupakka/tupakoinnin-lopettaminen/mita-on-tupakkariippuvuus

http://www.terveyskirjasto.fi/terveyskirjasto/tk.koti?p_artikkeli=dlk01065&p_haku=nikotiini